Popularność tradycyjnych rozwiązań architektonicznych nie ulega wątpliwości. Nie da się także ukryć, że są one po prostu bardzo korzystne pod wieloma względami. Dlatego bardzo wielu inwestorów, dla których budowa domu to bardzo poważny wydatek, decyduje się właśnie na takie projekty.
Projekty domów tradycyjnych to przede wszystkim znane i sprawdzone rozwiązanie, które zostało wielokrotnie wypróbowane. Nawet jeśli poszczególne projekty różnią się między sobą stosowane w nich rozwiązania zostały wiele razy wykorzystane w praktyce, sprawdzone i wypróbowane. Warto pamiętać, że większość osób, które decydują się na wydawanie bardzo dużych pieniędzy na budowę, nie jest skłonna do ponoszenia dużego ryzyka i woli przetestowane projekty. Dlatego należy się spodziewać, że popularność projektów domów tradycyjnych będzie utrzymywać się na niezmiennym, wysokim poziomie. Projekty domów jednorodzinnych to nadal w zdecydowanej większości przypadków rozwiązania tradycyjne i taki trend będzie się prawdopodobnie nadal utrzymywać. Nie zmienia to jednak faktu, że w katalogach z projektami domów można również znaleźć różne interesujące rozwiązania, które można uznać za oryginalne i nowoczesne. Stanowią one pewną konkurencję dla projektów domów tradycyjnych i warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ mają one również swoje zalety. Trzeba także pamiętać o tym, że wszystkie projekty domów przygotowane w biurach architektonicznych są tworzone zgodnie z takimi samymi standardami. Dlatego zainwestowanie w bardziej nowoczesne i oryginalne rozwiązanie nie musi wcale wiązać się z tak dużym ryzykiem, tymczasem pozwoli na znacznie większą oryginalność. Trzeba także pamiętać, że projekt domu musi być przede wszystkim jak najlepiej dopasowanych do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań, także tych dotyczących estetyki.
Pomimo sporej konkurencji ze strony różnych nowoczesnych rozwiązań, popularność tradycyjnych projektów domów wydaje się raczej niezagrożona. Nadal dominują one w katalogach z gotowymi projektami i prawdopodobnie taki trend nie ulegnie zmianie.